Informacja o reformie osiedli we Wrocławiu:
W grudniu 2024 r. Zespół ds. reformy jednostek pomocniczych (osiedli) Wrocławia przedstawił dokument zawierający rekomendacje w sprawie granic oraz ilości osiedli w naszym mieście.
W skrócie: zaproponowano, by ilość osiedli została zmniejszona z 48 do 37. Zaproponowano również nowy przebieg granic między osiedlami.
Co z Przedmieściem Oławskim? Zespół proponuje, by granice naszego osiedla zostały zmniejszone z dwóch stron - pl. Społeczny wraz z przyległościami miałby zostać włączony do Starego Miasta. Południowo - wschodnia granica miałaby zostać przesunięta z dzisiejszych opłotków Parku Wschodniego i wyznaczona wzdłuż Alei Wielkiej Wyspy.
Komisja Osiedli, Partycypacji, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Wrocławia zorganizowała 30 stycznia br. spotkanie z radnymi osiedlowymi, na którym przedstawiła opracowane przez Zespół rekomendacje. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Rady Osiedla Przedmieście Oławskie, którzy zadawali pytania dotyczące statusu prezentowanego dokumentu oraz uzasadnienia proponowanych zmian. Dowiedzieliśmy się, że rekomendacje mają charakter propozycji pewnego punktu wyjścia do dyskusji o zmianach w naszym mieście. Nie jest to żaden dokument wprowadzający konkretne decyzje, lecz zbiór ustaleń podlegający konsultacjom i dyskusjom.
Przytłaczająca większość obecnych na spotkaniu przedstawicieli innych osiedli niepokoiła się omawianymi propozycjami zmian. Radni osiedlowi jednoznacznie odrzucają większość z nich i podkreślają, że nikt do tej pory nie zwracał się do nich z prośbą o przedstawienie własnych pomysłów na korekty granic.
Rada Osiedla Przedmieście Oławskie przyjęła podczas ostatniej sesji uchwałę zawierającą protest przeciwko nieuzasadnionemu modyfikowaniu granic naszego osiedla. Protest dotyczy w szczególności odłączenia pl. Społecznego i przyłączenia go do Starego Miasta. Uważamy, że jest to propozycja, której meritum jaskrawo narusza tożsamość osiedla. Pl. Społeczny, kościół św. Maurycego, budynek Poczty, wybrzeże Słowackiego, Most Oławski, centrum medyczne przy Dobrzyńskiej, dawny Impart to miejsca, które na stałe wpisały się w codzienność naszych mieszkańców niepokojących się nowymi propozycjami zmian. Naszym zdaniem nie powinny znajdować się poza granicami Przedmieścia Oławskiego.
Negatywny wydźwięk wczorajszego spotkania w Ratuszu, każe wątpić w szanse powodzenia reformy wrocławskich osiedli bez względu na jej ostateczny kształt. Zespół ds. reformy przedstawiając niekonsultowany i niedopracowany dokument, skutecznie zraził do idei zmian radnych osiedlowych, mieszkańców i aktywistów - nawet tych, którzy byli skłonni szukać kompromisowych rozwiązań. Szkodliwe zmiany zostaną być może powstrzymane, jednak niepokoi brak refleksji nad usprawnieniem współpracy rad osiedli z Urzędem Miasta.
Będziemy informować o rozwoju tej sprawy.
Źródła:
Rekomendacje Zespołu ds. reformy jednostek pomocniczych: https://bip.um.wroc.pl/.../zespol-ds-reformy-jednostek...
Protesty Rady Osiedla Przedmieście Oławskie: https://drive.google.com/.../1QIyGO